ورود | ثبت‌نام

پلت پذیری مواد خوراکی دام و طیور

پلت پذیری مواد خوراکی: خصوصیات پلت پذیری خوراک دام ومحاسبات کیفی

برای پیش بینی کیفیت فیزیکی پلت، داشتن اطلاعات در مورد مواد خام، ترکیبات مواد و یا نحوه اثرگذاری آنها مهم است. بکار بردن اجزای خوراکی مختلف در سطوح متفاوت موجب تغییر و تنوع در کیفیت فیزیکی پلت شده و با توجه به مقدار مواد مغذی محاسبه شده، در طی فرآیند سازی تغییراتی در ترکیبات خوراک ایجاد می کنند.

خصوصیات اصلی اجزای خوراکی در سال ۱۹۷۹ توسط کینسلا، تحت عنوان خصوصیات فیزیکی و شیمیایی  تعریف شد مثل سطح واکنش های شیمیایی مواد و مقدار نشاسته ژلاتینه شده   که بر نوع رفتار آنها در حین فرآوری تاثیرگذار است.

در سال ۱۹۹۱  شیوه واقع بینانه و عملی توسط مک ماهون و همکاران جهت پیش بینی کیفیت پلت، ارائه شد. در این روش آنها سعی کردند مواد خام مختلف را با توجه به ظوابط و معیارهای خاصی به هم مرتبط کرده و برای ساخت خوراک استفاده نمایند. اولین طبقه بندی بر اساس نوع مواد مثل غلات، دانه های روغنی یا محصولات فرعی تنظیم شد. در این طبقه بندی اثرات مخصوص هر ماده خام بر کیفیت پلت، ظرفیت پلت شدن توسط پرس پلت و فرسایش دای در نظر گرفته شد. مقیاس اندازه گیری نیز بر اساس این سه فاکتور تعیین گردید. بجز چربی ها و بایندر ها تمام مواد خام در دامنه بین ۰ تا ۱۰ رتبه بندی شدند.

وود در سال ۱۹۸۷ نشان داد درجه ژلاتینه شدن نشاسته و تخریب پروتئین با میزان مقاومت و سختی پلت های خوراکی و کیفیت تولید ارتباط داشته که با محدودیت هایی نیز همراه است. برای تولید خوراک با کیفیت و با مقاومت بالا، لازم است نشاسته موجود در ترکیبات خوراکی تحت تاثیر فرآیند های ساخت، تغییر کند زیرا به خودی خود بر باند شدن اجزا و چسبندگی (استحکام) آنها تاثیر  نخواهد داشت.

تحقیقات جدید نشان داده مرحله ترکیب مواد خام بیشترین نقش را در کیفیت پلت بازی می کند. استفاده از فرمولاسیون مواد خوراکی با حداقل هزینه تغییرات، از نظر اقتصادی نیز مطلوب خواهد بود. اگرچه روش های ارزیابی چنین روابطی بطور دقیق بررسی نشده اما می توان بعنوان راهنما برای استفاده از مواد خام و کاهش هزینه های ساخت پلت با کیفیت بکار رود.

اجرای برنامه های کنترل کیفیت و تست کیفیت فیزیکی خوراک، چه در کارخانه و چه در فارم، کیفیت تولید را تضمین می نماید. از روش های تعیین تعیین کیفیت فیزیکی پلت، تعیین شاخص ماندگاری (PDI) و شاخص سختی پلت می باشد.

 ۱- شاخص مقاومت پلت (PDI) :

در این روش پلت ها، در مدت زمان خاصی (به مدت ۳۰ ثانیه) در دستگاه قرار داده شده و توسط جریان هوا متلاطم می­شوند. سپس این نمونه الک و به ظرف دیگری منتقل می گردد. نسبت نمونه بدست آمده به نمونه پلت­های اولیه، بعنوان شاخص مقاومت پلت در نظر گرفته می شود. بالا بودن این عدد به معنی مقاومت بالای پلت در برابر ضربات  می باشد.

۲- سختی پلت :

سختی پلت یکی از شاخص های اندازه گیری کیفیت فیزیکی پلت می باشد. برخلاف تصور که پیش بینی می شود پلت هایی با سختی بالا، استحکام بهتری دارند باید گفت همیشه این فرضیه درست نیست. پلت های حاوی ملاس تمایل به نرم شدن دارند اما مقاوم باقی می مانند، بدین معنی که در زمان شکسته شدن، خاکه کمتری ایجاد شده که این موضوع شاخصی از کیفیت پلت و استحکام آن تلقی می شود. مقدار خاکه ایجاد شده در دستگاه پلت شاخصه خوبی از کیفیت پلت می باشد. حتی بهترین پلت ها نیز حدود ۱ درصد خاکه دارند.

آزمایشات فیزیک خوراک

یکی از عوامل تعیین کننده در سختی پلت، آسیاب نرم اجزای خوراکی می باشد. با آسیاب نرم مواد، ژلاتیناسیون بهتری در نشاسته صورت گرفته و پیوندهای قوی تری بین ذرات ایجاد می شود. بنابراین پلت های مقاومی تشکیل شده که براحتی نمی شکنند.

کیفیت بخار و طول زمان کاندیشنینگ دو عامل حساس و اثر گذار بر فرآیند کاندیشنینگ می باشند. استفاده از بخار خشک و اشباع و همچنین طولانی تر بودن زمان کاندیشنینگ موجب افزایش درجه ژلاتیناسیون شده و پلت با ثبات و استحکام بالا تولید خواهد شد. در پلت هایی که وضعیت مشابه دارند، پلت با طول بیشتر به معنی سختی بالاتر آن می باشد.

 در آزمایشی در رابطه با اثر خنک کنندگی بر سختی پلت، پلت های مشابه در زمان های مختلف در کولر قرار گرفتند. نتایج نشان داد، طول زمان خنک کنندگی اثر کمی بر پلت های نرم داشته اما افزایش این زمان در پلت هایی با سختی بیشتر، موجب افزایش شکنندگی پلت می گردد.

جهت اطلاع بیشتر در خصوص فرایند پلت کردن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

عنوان مقاله:

Effect of conditioning time and activated sodium bentonite on pellet quality, performance, intestinal morphology and nutrients retention in growing broilers fed wheat-soybean meal diets

سال انتشار:

مارس سال 2021

موضوع:

اثر زمان کاندیشنینگ و بنتونیت سدیم فعال شده بر کیفیت پلت، عملکرد، مورفولوژی روده باریک و ابقا مواد مغذی در جوجه های در حال رشد تغذیه شده با جیره های گندم و کنجاله سویا

نویسندگان:

عليرضا عباسي پور،حسن کرمانشاهی و ابوالقاسم گلیان

19AAF010z018

عنوان مقاله:

Review of mixer types

سال انتشار:

سال 2019

کشور:

هلند

موضوع:

مروری بر انواع ميكسر

نویسندگان:

عليرضا عباسی پور، امير عطار، سميرا حسن پور

دانلود

Mixers article (1).pdf

عنوان مقاله:

Different mixer testing methods

سال انتشار:

ژانويه سال 2020

کشور:

انگلستان

موضوع:

انواع روش هاي تست ميكسر

نویسندگان:

عليرضا عباسی پور، امير عطار، سميرا حسن پور

عنوان مقاله:

Proper mixing- an essential step of feed mixing

سال انتشار:

آوريل سال 2020

کشور:

هندوستان

موضوع:

ميكس مناسب- مرحله كليدي از مخلوط كردن خوراك

نویسندگان:

عليرضا عباسی پور، امير عطار، سميرا حسن پور

عنوان مقاله:

Conditioning and its effect on poultry feed

سال انتشار:

ژوئن- فوريه سال 2018

کشور:

هلند

موضوع:

كانديشنينگ و اثرات آن بر خوراك طيور

نویسندگان:

عليرضا عباسی پور، امير عطار، سميرا حسن پور

دانلود

عنوان مقاله:

Conditioning and different types of conditioner

سال انتشار:

نوامبر سال 2017

کشور:

چین

موضوع:

كانديشنينگ و انواع مختلف كانديشنر

نویسندگان:

عليرضا عباسی پور، امير عطار، سميرا حسن پور

عنوان مقاله:

Influence of steam-conditioning on chemical changes of feed

سال انتشار:

سپتامبر - اكتبر سال 2018

کشور:

ترکیه

موضوع:

بررسی تاثير كانديشنينگ بخار بر تغييرات شيميايی خوراک

نویسندگان:

عليرضا عباسی پور، امير عطار، سميرا حسن پور

1

خوراک دام و طیور بهشادآفرین

2

خوراک دام و طیور سپیددانه سربداران سبزوار

3

خوراک دام و طیور کیمیادان تربت

4

خوراک دام و طیور دانه داران توس

5

خوراک دام و طیور زرین رشد گلستان

6

خوراک دام و طیورمشفق دانه هرات

7

خوراک دام و طیور کرفتودانه کردستان