تولید بخار فراتر از فقط ایجاد بخار است

تولید بخار فراتر از فقط ایجاد بخار است ویژه

از فاکتورهای موثر در بخار و کاندیشنینگ، فشار و دمای آن است. این مقاله اشاره به اتفاقاتی دارد که در مخزن آبجوش صورت می گیرد. جهت تامین حرارت لازم برای تولید بخار، معمولاً از سوخت استفاده می شود. به دلیل هزینه های بالای سوخت و سخت بودن تهیه آن، تهیه این نوع سوخت برای تولید کننده، محدود کننده است.

تولید بخار

تولید بخار ویژه

بخار نقش بسیار مهمی در فرآیند تولید پلت و کیوب بازی می کند. بخار رطوبت خوراک را افزایش داده و موجب لغزندگی دای می گردد. بدین ترتیب سایش کمتری در دای ایجاد خواهد شد. بخار وسیله منحصر به فردی جهت کنترل دمای خوراک در دای می باشد. تا حد ممکن دمای خوراک وارد شده به دای باید با دمای پلت و یا کیوب خارج شده یکسان باشد. وجود دمای زیاد در پلت خروجی نشان دهنده سایش زیاد مش با دای است. برای کنترل مناسب بخار، جریان یکنواختی از خوراک لازم است.

اصول تولید خوراک - راندمان مخزن بخار

اصول تولید خوراک - راندمان مخزن بخار ویژه

بخش زیادی از هزینه فرآوری خوراک مربوط به هزینه تامین انرژی برای تولید بخار است که در مرحله کاندیشنینگ مش قبل از پلت و یا در ورقه ای کردن غلات استفاده می شود. با توجه به بالابودن هزینه تولید بخار، در اغلب موارد بی توجه به این بخش تولید، مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله به بررسی اصول اولیه تولید بخار و توضیحاتی راجع به بهبود راندمان مخزن بخار خواهیم پرداخت.

تولید خوراک سالم با ظرفیت بالا توسط سوپرکاندیشنینگ

تولید خوراک سالم با ظرفیت بالا توسط سوپرکاندیشنینگ ویژه

آیا کاندیشنینگ مش به معنی افزایش کیفیت پلت است؟ آیا ژلاتیناسیون نشاسته لازم است؟ تا چه حد می توان مایعات را اضافه نمود؟ آیا نوع کاندیشنینگ بر فرمولاسیون خوراک تاثیر دارد؟ آیا کاندیشنر با تولید بالا می تواند بطور متوالی کار کند؟ اجزای خوراکی حساس به حرارت در طول فرآیند چگونه اند؟ و بسیاری سوالات دیگری که در این زمینه وجود دارد که پاسخ به آنها جای بحث و بررسی دارد.

مرطوب نمودن مش

مرطوب نمودن مش ویژه

رطوبت موجود در مواد خوراكي، بصورت پيوند شيميايي يا فيزيكي در تركيبات اجزاي خوراكي وجود دارد و براحتي نيز از بين نمي رود اما رطوبت اضافه شده، رطوبتي است كه در كانديشنر يا ميكسر اضافه مي شود و با نرم كردن اجزاي خوراكي و لغزنده كردن مش، موجب تسهيل عبور از منافذ داي مي گردد. در تكنولوژي توليد خوراك اين مسئله مطرح مي شود كه ميزان رطوبت مش وارد شده به كانديشنر بايد در فرمولاسيون خوراك در نظر گرفته شود.

پارامترهاي كانديشينگ، ثبات ويتامين را تحت تاثير قرار مي دهد

پارامترهاي كانديشينگ، ثبات ويتامين را تحت تاثير قرار مي دهد ویژه

براي كاهش آلودگي هاي ميكروبي و بهبود كيفيت پلت و توليد، افزايش دماي كانديشنينگ پيشنهاد شده، اما از نكات مهم در مورد ويتامين هاي موجود درخوراك مي توان به اثر پارامترهاي مختلف كانديشنينگ بر كاهش فعاليت اين ويتامين ها اشاره كرد. عواملي مثل حرارت، اصطكاك، بخار (رطوبت)، فشار و اسيداسيون از جمله فاكتورهايي هستند كه بر ثبات ويتامين در حين فرآوري خوراك موثرند

سيستم خط لوله بخار- صرفه جويي در انرژي براي توليدكنندگان خوراك

سيستم خط لوله بخار- صرفه جويي در انرژي براي توليدكنندگان خوراك ویژه

سيستم بخار در صنعت ساخت خوراك، داراي نقش حياتي و حساسي در روند توليد است به همين دليل علاوه بر مقدار بخار مورد نياز، كيفيت بالاي بخار براي كانديشنينگ، پلت كردن، اكستروژن، پخت و خشك كردن نيز اهيمت خاصي دارد. طراحي مناسب و ساخت دقيق سيستم هاي بخار بطور مستقيم بر كيفيت توليد و هزينه آن تاثير خواهد داشت.

توليد بهتر پلت با پري كانديشنينگ

توليد بهتر پلت با پري كانديشنينگ ویژه

هدف هر توليد كننده استفاده از بالاترين ظرفيت دستگاه پلت و در عين حال ايجاد بهترين كيفيت مي باشد. يكي از موارد موثر بر كيفيت پلت، پري كانديشنينگ خوراك است. مزاياي گزارش شده در رابطه با پري كانديشنينگ عبارتند از :

بهبود كيفيت پلت با استفاده از كانديشن كردن تحت فشار

بهبود كيفيت پلت با استفاده از كانديشن كردن تحت فشار ویژه

كارخانجات توليد خوراك از انواع ابزارهاي كانديشن كردن به منظور بهبود توانايي خوراك آردي جهت توليد پلت استفاده مي كنند. پري كانديشنر سرمايه گذاري اضافه اي است، بنايراين بايد سبب بهبود كيفيت پلت شده يا سود حاصله را افزايش دهد.

كانديشن كردن كنترل كننده كيفيت پلت

كانديشن كردن كنترل كننده كيفيت پلت ویژه

به منظور كسب كيفيت خوب پلت، پيش از پرس نمودن خوراك توسط داي، مراحلي وجود دارد كه حتي نسبت به پلت سازي حقيقي مهمتر مي باشد. اين مقاله به فرآيند كاندين كردن خصوصا نقش بخار در آن مي پردازد.